MERDANOĞLU

MERDANOĞLU: “ANADİL ANNE SÜTÜ GİBİ HELALDIR”

22. ve 23. Dönem Diyarbakır Milletvekili, DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi aynı zamanda Genel Başkan Ali BABACAN’ın baş danışmanı olan Ali İhsan Merdanoğlu, bir insanın anadilinin Annesinin Ak sütü gibi helal olduğuna dikkat çekerek, anadilin doğal temel bir hak olduğunu söyledi.

Show TV’de “Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme” adlı programı sunan Didem Arslan Yılmaz’ın dünkü programında yayına bağlanarak Kürtçe konuşan Türkan Taşçı isimli izleyiciyi telefondan alması ve konuşmasını kesmesine bir tepkide Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkan Başdanışmanı 22 ve 23. Dönem Diyarbakır Milletvekilli Ali İhsan Merdanoğlun’dan geldi. Anadilin Anne Sütü gibi helal olduğuna dikkat çeken eski Milletvekilli ve Baş danışman Merdanoğlu, 21. Yüz yılda ülkemizde halen bilinmeyen dil, doğu dili gibi söylemlerin Kürtçeye yönelik söylemlerin doğru olmadığını ifade ederek şunları söyledi: “ Bilim ve Teknoloji çağında olduğumuz bu asırda bir televizyon kanalına bağlanan bir vatandaşımızın kendini Kürtçe ifade etmesinin sunucu tarafından engellenmesi doğru bir hareket değildir.

Türkiye Anadolu’dur. Lazı, Kürdü, Türkü, Çerkezi ile bir bütündür.

Dil, Din, Irk üzerine yapılan söylemlerin hepsi ırkçı söylemelerdir. Bizler bu söylemleri doğu bulmuyoruz.

Her vatandaşımızın Anadili annesinin ak sütü gibi helaldir. Anadili ile konuşması en doğal hakkıdır. Aslında bu tür söylemler ülkenin gündemini değiştirmeye yönelik yapılan sunu söylemlerdir.

Demode olmuş bu tür söylemleri artık aşmamız gerekmektedir. Ülkenin asıl gündemi ekonomi işsizlik, sel felaketleri, yangınlar, çiftçinin içerisinde bulunduğu vahim durumla beraber, başkanlık sisteminin meydana getirdiği sorunlarla mutfağın yandığıdır.

Demokrasi ve Atılım olarak ayrıştırmayan ötekileştirmeyen herkesin anadilini özgürce konuşabileceği, ekonomide refahın üst seviyelerde olacağı bir Türkiye için çalışıp çabalıyoruz.

Bir cevap yazın